Darmowa dostawa od 270,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wino szampańskie odmiany winorośli

2023-07-05
Wino szampańskie odmiany winorośli

Wino szampańskie odmiany winorośli: Wino szampańskie jest jednym z najbardziej luksusowych i prestiżowych trunków na świecie. Kojarzone z uroczystościami i wyjątkowymi okazjami, jest nieodłącznym elementem celebracji i toastów. Jednak mało kto wie, że wino szampańskie powstaje z wykorzystaniem konkretnych odmian winorośli, które nadają mu niepowtarzalny charakter. W tym artykule przyjrzymy się nie tylko samemu procesowi produkcji wina szampańskiego, ale także odmianom winorośli, które stanowią jego podstawę.

Historia win szampańskich sięga starożytności, a dokładniej do czasów rzymskich, kiedy to Winorośl Szampańska (Vitis vinifera subsp. pontica) była już uprawiana na terenach dzisiejszej Francji. Jednakże, dopiero w XVII wieku rozpoczęto produkcję napojów musujących w regionie Szampanii, dzięki odkryciu metody drugiej fermentacji w butelce. Od tamtej pory wino szampańskie zyskało sławę na całym świecie i stało się symbolem luksusu oraz jakości.

Podstawowe odmiany winorośli

Wino szampańskie produkuje się z wykorzystaniem kilku podstawowych odmian winorośli, które nadają mu charakterystyczne cechy. Oto kilka z najważniejszych odmian:

  • Chardonnay: Jest to biała odmiana winorośli, która daje lekkie, eleganckie i delikatne wina szampańskie. Charakteryzują się one wyrazistymi nutami cytrusowymi, jabłkowymi i orzechowymi. Chardonnay jest jedną z najbardziej cenionych odmian na świecie i stanowi podstawę dla wielu prestiżowych win szampańskich.
  • Pinot Noir: Ta czerwona odmiana winorośli jest jedną z najważniejszych dla produkcji wina szampańskiego. Charakteryzuje się ona intensywnym aromatem owocowym, głównie czereśni i malin, oraz wyraźnymi taninami. Wina szampańskie z dominującym udziałem Pinot Noir są pełne i bogate, o pełnym ciele i długim finiszu.
  • Pinot Meunier: Ta odmiana winorośli, podobnie jak Pinot Noir, należy do grupy czerwonych odmian. Jest często używana jako odmiana uzupełniająca, dodając do wina szampańskiego świeżości i owocowości. Wina z udziałem Pinot Meunier charakteryzują się aromatami czerwonych owoców i delikatnymi taninami.
  • Odmiany rzadziej spotykane: Oprócz wspomnianych powyżej odmian, producenci win szampańskich często korzystają z innych odmian winorośli, takich jak Pinot Blanc, Pinot Gris czy Petit Meslier. Te odmiany wprowadzają różnorodność do wina, nadając im niepowtarzalne cechy i wyjątkowy charakter.

Proces produkcji wina szampańskiego

Proces produkcji wina szampańskiego jest skomplikowany i wymaga precyzji oraz czasu. Kluczowym etapem jest druga fermentacja w butelce, która nadaje winu szampańskiemu charakterystyczne bąbelki. Producenci stosują różne metody, ale najbardziej znana jest metoda tradycyjna, zwana również metodą szampańską.

Metoda ta polega na dodaniu do podstawowego wina, powstałego z pierwszej fermentacji, specjalnego roztworu cukru i drożdży, zwanych likierem tirażowym. Następnie butelki są zakorkowane i przechowywane w specjalnych piwnicach przez okres od 15 miesięcy do kilkunastu lat, w zależności od rodzaju wina. Podczas tego czasu zachodzi druga fermentacja, w wyniku której powstają bąbelki i rozwija się bogaty bukiet aromatyczny.

Podsumowanie

Wino szampańskie, choć kojarzone głównie z regionem Szampanii we Francji, powstaje z wykorzystaniem różnych odmian winorośli. Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier to trzy podstawowe odmiany, które nadają winu szampańskiemu charakterystyczne cechy i smak. Oprócz nich, producenci korzystają także z innych odmian winorośli, aby wprowadzić różnorodność i unikalność do swoich win. Proces produkcji wina szampańskiego jest skomplikowany i wymaga precyzji, ale efekt końcowy, czyli delikatne bąbelki i bogate aromaty, czynią go jednym z najbardziej wyjątkowych trunków na świecie.

Wino szampańskie odmiany winorośli to świetna alternatywa dla osób poszukujących wyjątkowego smaku i aromatu. Niezależnie od okazji, wina szampańskie zawsze wprowadzą nutę luksusu i elegancji. Dlatego też, warto docenić różnorodność odmian winorośli i poznać tajniki procesu produkcji wina szampańskiego, by w pełni cieszyć się tym wyjątkowym trunkiem.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-05
Są perfekcyjni w realizacji zamówień. Ceny bardzo konkurencyjne.Rekomendujemy miłośnikom win.
2023-09-26
Zamowienie szybko, profesjonalnie i doskonale zrealizowane
pixel