Darmowa dostawa od 270,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przechowywać wino

2023-07-05
Jak przechowywać wino

Jak przechowywać wino: Wino jest jednym z najstarszych i najbardziej szlachetnych trunków, które cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jego smak, zapach i tekstura są niepowtarzalne, dlatego też warto zadbać o odpowiednie warunki przechowywania, aby móc cieszyć się nim w pełni. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem czerwonych, białych czy musujących win, istnieją pewne zasady, których przestrzeganie gwarantuje długotrwałą świeżość i jakość Twojego ulubionego trunku.

Wino czerwone wytrawne

Wino czerwone wytrawne jest jednym z najpopularniejszych rodzajów win na świecie. Charakteryzuje się intensywnym smakiem, pełnym ciałem i bogatym bukietem aromatycznym. Aby zachować jego doskonałe walory, niezbędne jest przechowywanie w odpowiednich warunkach.

Po pierwsze, ważne jest utrzymanie stabilnej temperatury. Idealna temperatura przechowywania dla większości czerwonych win to około 14-16 stopni Celsiusza. Ważne jest unikanie gwałtownych zmian temperatury, które mogą negatywnie wpływać na jakość wina. Dlatego też niezalecane jest przechowywanie wina w miejscach podatnych na duże wahania temperatury, takich jak spiżarnie czy kuchnie.

Po drugie, wilgotność powinna być kontrolowana. Wino najlepiej przechowywać w miejscach o wilgotności wynoszącej około 70-80%. Zbyt wysoka wilgotność może spowodować rozwój pleśni, podczas gdy zbyt niska wilgotność może prowadzić do wysychania korka i utraty szczelności butelki.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest ochrona przed światłem. Wino powinno być przechowywane z dala od bezpośredniego światła słonecznego i szkodliwego działania promieni UV. Dlatego też idealnym miejscem do przechowywania wina czerwonego jest piwnica lub specjalnie przygotowane pomieszczenie z ograniczonym dostępem do światła.

Wino białe

Wino białe charakteryzuje się delikatnym smakiem, owocowym aromatem i często jest serwowane schłodzone. Dlatego też przechowywanie wina białego wymaga nieco innych warunków niż wina czerwonego.

Podobnie jak w przypadku wina czerwonego, temperatura jest kluczowa. Wino białe najlepiej przechowywać w temperaturze około 10-12 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura jest zbyt wysoka, wino może stracić swój świeży smak i aromat. Dlatego też zaleca się przechowywanie wina białego w chłodni lub lodówce.

Dodatkowo, istotne jest przechowywanie butelek w pozycji poziomej, aby korek był odpowiednio nawilżony. W przeciwnym razie, korek może wyschnąć, co umożliwi dostęp powietrza do wnętrza butelki i spowoduje utratę jakości wina.

Wina musujące

Wina musujące, takie jak szampany czy prosecco, charakteryzują się orzeźwiającym smakiem, bąbelkami i eleganckim wyglądem. Aby zachować ich wyjątkową jakość, przechowywanie musi odbywać się w odpowiednich warunkach.

Podobnie jak w przypadku innych win, stabilna temperatura jest niezbędna. Idealna temperatura przechowywania dla większości win musujących wynosi około 8-10 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że szampany mogą być przechowywane w nieco niższych temperaturach, około 6 stopni Celsjusza.

Wina francuskie

Wina francuskie są uważane za jedne z najlepszych na świecie. Francja jest znana z wielu prestiżowych regionów winiarskich, takich jak Bordeaux, Burgundia czy Dolina Loary. Przechowywanie win francuskich jest istotne, aby móc cieszyć się ich pełnym potencjałem smakowym.

Podstawowe zasady przechowywania win francuskich są podobne do ogólnych zasad przechowywania wina. Stabilna temperatura, kontrolowana wilgotność i ochrona przed światłem są kluczowe. Jednakże, warto pamiętać, że różne regiony Francji mogą mieć nieco odmienne wymagania dotyczące przechowywania, zależnie od charakterystyki win produkowanych w danym regionie.

Zapoznaj się z naszą ofertą win francuskich

Jeżeli jesteś miłośnikiem win francuskich, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą win francuskich, które zostały starannie wyselekcjonowane z różnych regionów Francji. Oferujemy szeroki wybór czerwonych, białych i musujących win, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Nasi eksperci winiarscy zadbali o to, aby w naszej ofercie znalazły się wyłącznie wina najwyższej jakości,

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-05
Są perfekcyjni w realizacji zamówień. Ceny bardzo konkurencyjne.Rekomendujemy miłośnikom win.
2023-06-19
Profesjonalnie:) Polecam
pixel